Advertisement
Anasayfa arrow Devlet Hastanesi arrow Bayrampaşa Devlet Hastanesi
Bayrampaşa Devlet Hastanesi

HASTANEMİZİN KISACA TARİHÇESİ VE DEMOGRAFİK YAPISI

Hastanemiz 1970 yılında İstanbul Sağmalcılar bölgesinde 100 yatak kapasiteli olarak Adalet ve Sağlık Bakanlıkları arasında yapılan bir protokolle hem mahkum hastalara ve hem de sivil hastalara poliklinik ve yatarak tedavi hizmetlerini birlikte verilmek üzere açılmıştır.

1989 yılında 300m2 lik alan üzerine 4 katlı olarak bugünkü yeni bina İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Böylece sivil halka hizmet verecek olan 300m2 büyüklüğünde ve 4 katlı bu bina 10.01.1991 tarihinde hizmete girmiş ve hastanemiz 150 yatak kapasiteli Hastane haline gelmiştir.

Ancak hasta sayısının giderek artması nedeniyle 1992 yıllında 2 katlı 450m2 büyüklüğünde bir poliklinik binası hibe yoluyla yaptırılarak hizmete açılmıştır. Şu anda poliklinik hizmetleri bu binada verilmektedir.

Artan ihtiyacı karşılamak üzere 1993 yılında başlanan ek bina inşaatı 2003 yılında Bayrampaşa Belediyesi, Kaymakamlığı ve çevredeki işadamları ile yapılan işbirliği sonucunda yapılan bağışlarla inşaat halindeki katlar da halkın hizmetine açılmıştır. İki bina arası kapatılarak hasta bekleme salonu olarak kullanılmaktadır.

Yine 2003-2004 yıllarında artan ihtiyaç üzerine 2 Ameliyathaneye ek olarak 3 adet ameliyathane yine bağışlarla yapılarak hizmete sunulmuştur. Böylece 2003 yılında 5-6 ameliyat yaparken bugün 15-20 ameliyat yapılmaktadır.

Hastanemizde yeni hizmete sunulan anons ve müzik yayını sistemiyle vatandaşa daha çağdaş hizmet sunulmaya çalışılmış yine yeni hizmete giren kamera sistemi ile de hastanenin tüm birimleri gözlem altına alınmış, olabilecek sorunlarda idarece anında haberdar olma ve müdahale edebilme imkanı sağlanmıştır.
2004 yılı başında SSK ‘lı hastalara da hizmet verilmeye başlanmasıyla artan hasta potansiyeli nedeniyle karşılaşılan zorlukları, Bilgisayar Otomasyonuna geçilerek ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. Böylece hastaların kayıt işlemleri ve kurumun para tahsil işlemleri daha sistemli hale getirilmiştir.2003 yılında bir bilgisayar sadece yazı işlerinde kullanılırken bugün, tam otomasyon bilgi işlem sisteminde 150 bilgisayarla hizmet verilmektedir.19.02.2005 tarihinden SSK Bayrampaşa Dispanseri hastanemize bağlanmış ve Bayrampaşa Semt polikliniği olarak hizmet vermektedir.

Hastanemizde 53 uzman hekim, 11 pratisyen hekim, 43 Hemşire, 31 Ebe, 8 Anestezi Teknisyeni, 12 Laboratuar Teknisyeni, 10 Röntgen Teknisyeni, 6 Sağlık Memuru ile Genel İdari ve Yardımcı Hizmetler sınıfından toplam 36 personel ile kesintisiz 24 saat hizmet verilmektedir.

Hastanede Diyaliz, Kalp Cerrahisi ve plastik cerrahi dışında her türlü acil poliklinik ve yataklı, tıbbi ve cerrahi teşhis ve tedavi hizmetleri verilebilmektedir. Taşınması gündemde olan Cezaevinin 120 dönümlük arsasından hastanemize ayrılan 15 dönümlük kısım hastanemize tahsis edilmiş, bu birimler de açılmaya çalışılacaktır.

Hastanemizde tüm endoskopik tetkiklerin yapılabilmesi için gerekli tıbbi cihazlar temin edilerek hizmete açılmıştır.

Acil poliklinikte nöbet sistemi ile 24 saat hizmet verilmekte, personel ve cihaz yönünden ideale yakın hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Hekim eksiklikleri giderilirse en azında Dahiliye ve Çocuk uzmanlarının akşamları 24:OOe kadar acilimizde hizmet verilebilecektir.

Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğümüzün çabaları ile cerrahi alet yönünden eksikliğimiz büyük oranda giderilmiş ve bu eksikliklerin giderilmesine de devam edilmektedir.

Hastanemiz Bayrampaşa ilçesinde hizmet veren tek resmi hastane olup daha önce Sağmalcılar Devlet Hastanesi olan ismi 2004 yılı başından itibaren Bayrampaşa devlet Hastanesi olarak değiştirilmiş ve yönlendirme tabelaları konusunda İstanbul’un tabelalanmış en iyi hastanesidir.

Ayrıca yeni isme göre dizayn edilen hastanemizin yeni ve modern iç ve dış tabelaları ışıklı olarak yapılıp bahçenin aydınlanma ortamı da artırılmıştır.

Halen Bayrampaşa Devlet Hastanesi olarak yaklaşık 100 yatak sivil ve 50 yataklı mahkum bölümleri ile yeni ve çağdaş hale getirilmeye çalışılan görünümüyle yoğun hasta potansiyeli bulunan bölgemizde 2003 yılında yaklaşık günde 300 civarında hasta muayene edip 3-4 ameliyat yapılırken, bugün günde 2500 hasta muayene edip 20 ameliyat yapılır hale getirilmiştir. Eğer hekim ihtiyacımız karşılanırsa hem bu günlük muayeneler 4000-5000’e çıkılarak muayene edilemeyen çok sayıda hasta bakılabilecektir. Hem de akşamları en azından gece 24:00e kadar Dahiliye ve Çocuk uzmanı görev yapabilecektir.


ADRES
İsmetpaşa Mah. Kenar Sok. No:22 Bayrampaşa - İSTANBUL
 
TELEFONLAR
Santral:0(212) 567 67 74
  
Fax0(212) 544 35 94

 


Yatarak Tedavi Hizmeti Verilen Branşlar

Beyin ve Sinir Cerrahisi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Deri ve Zührevi Hastalıklar
Genel Cerrahi
Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz
Göz Hastalıkları
Göğüs ve Kalpdamar Cerrahisi
İç Hastalıkları
Enfeksiyon Hastalıkları ve klink Mikrobiyoloji
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Kulak Burun Boğaz
Nöroloji
Ortopedi ve Travmatoloji
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları
Üroloji

Poliklinik Hizmeti Verilen Branşlar

Acil tıp
Ağız ve Diş Sağlığı
Beyin ve Sinir Cerrahisi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Deri ve Zührevi Hastalıklar
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Genel Cerrahi
Göğüs Kalp Damar Cerrahisi
Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz
Göz Hastalıkları
İç Hastalıkları
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Kulak Burun Boğaz
Nöroloji
Ortopedi ve Travmatoloji
Üroloji
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Laboratuvar Hizmeti Verilen Branşlar

Bakteriyoloji
Biyokimya
Hematoloji
Radyoloji
Patoloji

Yatak Kapasitesi

• Yatak Sayısı : 180

Ameliyathane

• Masa Sayısı : 5

Düzenlenen Sağlık Kurulu Raporları

• Sürücü Belgesi
• Yurt Dışı
• Silah Ruhsatı
• Durum Tespiti
• İşe Giriş Raporu
• Tıbbi Malzeme Raporu
• İlaç Muafiyet Raporu

 
< Önceki   Sonraki >